Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Jak to je s vitálními body při boji?
Pokud se naučíte útočit pouze na určité místo, může se stát, že bude toto místo při boji nedostupné, takže ho nemůžete použít.
Systema se řídí intuicí a přirozeným pohybem. Proto většinou necvičíme tak, že pilujeme techniky, ale snažíme se využívat přirozeného a plynulého pohybu.

Intuice a znalost těla je jednou z mnoha zajímavých věcí v Systema. Intuice je založena na mnoha faktorech nebo procesech. Člověk má určité tělesné zkušenosti, strach nebo pocit úzkosti, a také ví, kde má na těle nebezpečná místa (klouby, nervová zakončení, tlakové nebo vitální body), a mnohé z toho se váže s duševními procesy, jak se často ukazuje třeba při obyčejném úderu. Většina z nás se za svůj život setkala s tím, že se uhodila, uklouzla, poranila, spálila, dusila, a to úzce souvisí s psychikou. Něco bolelo více, něco méně. Někdy stačí, abyste se pouze klepli do nějakého místa, a bude vás brnět celá ruka.
Aby tělo poznalo více, je dobré vystavit ho novým situacím – nechat mysl a tělo společně prozkoumat nové věci.
 
Jak to tedy je v Systema? Vytváříme si své vlastní body? Jde o údery do ztuhlých svalů? Velkých svalových skupin? Šlach? Opěrných bodů? Bodů stability?
Je kolikrát těžké najít tlakové body bez pohybu, natož když se protivník volně pohybuje.
Systema, kterou trénujeme, neupřednostňuje malé body. Učíme se zatlačit a udeřit na větší oblasti. Ale můžeme využít i těch malých. Jak nám Vladimír a Michail vysvětlují: „Nemůžeš spoléhat, že udeříš do malého bodu, abys někoho zastavil. Udeř hluboko a do větších oblastí, on se zastaví a spadne“.
Tlakový bod je mnohem snadnější „ukázat“ v hodinách nebo na seminářích, protože to děláte v kontrolovaném prostředí. Není to jednoduché ani spolehlivé pro drtivou většinu lidí, kteří nechodí pravidelně cvičit. Realita není tak „regulovatelná a kontrolovatelná“.
 
Pro praktiky Systema je dobré sledovat videa nebo DVD, která jsou pro ně natočena, ale velmi důležitý je osobní přenos informací. DVD a videa na internetu jsou pouze doplňkem k takovému přenosu. Osobně jsem se s tím setkal na každém semináři s Michailem i Vladimírem.
Nejlepší výsledky přicházejí od „úderu“ do větších oblastí. Když nebudete vědět, kam udeřit, a budete hledat malé místo na těle, naruší to váš volný pohyb v boji a zkreslí směr. Na tlakové body je obtížné zacílit, pokud jsou oba protivníci v pohybu. Rozvíjejte intuici a znalost těla, potom udeříte přirozeně, a bude to efektivnější a účinnější, i když se budete pohybovat.

Mnohokrát jsem zápasil a v průběhu těchto zápasů se stalo, že při kontaktu mě bolela celá ruka, nebo noha, nebo jiná část těla, protože se protivník dotkl nějakého citlivého místa. Bylo to spíše náhodné než úmyslné. Ale existují místa na těle, na která je dobré zatlačit nebo bodnout, aby se druhý zastavil nebo podvolil k další manipulaci. Nejvíce pochopíte zkoušením na sobě a ostatních.
Několikrát jsem se dostal při zápasu do situace, kdy jsem nevěděl co jiného vymyslet a využil jsem tlakové body, abych se dostal z nepříjemné pozice. Musím říci, že na většinu lidí fungují, ale může se stát, že na někoho nebudou. Kdysi jsem zápasil a najednou jsem ležel na zemi. Po zbytek zápasu jsem byl dezorientovaný. Stalo se to po technice, kterou jsem dostal ze strany do kousacích svalů na sanici. Přitom mi jinak nic nebylo, nebyla to silná technika, ale přesto mě vyřadila na delší dobu z boje.

Ano, jsou lidé, kteří využívají tlakové body i při boji.

To dokazuje, že Systema se také prezentuje jako „poznej sám sebe“. Pokud perfektně poznáte své tělo a svou psychiku, poznáte dokonale i svého protivníka. Potom nad ním budete moci vítězit, ať s využitím tlakových bodů, nebo bez nich. Každopádně je dobré o nich vědět.


       

Galerie

 • 08.JPG
 • 012.JPG
 • 05.JPG
 • 03.JPG
 • 002.JPG
 • 008.jpg
 • 003.JPG
 • 007.jpg
 • 06.JPG
 • 009.JPG
 • 004.JPG
 • 005.JPG

Sebeobrana

Systema je ruské bojové umění, které je v současné době považované za jeden z nejlepších sebeobranných systémů na světě. Zejména do terénu a na ulici. Je jedinečná také tím, že...

Číst dále

Zdraví

Mnoho lidí chce dnes spojit bojové umění se zdravotním cvičením. V současnosti toho využívají nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří chtějí podpořit své zdraví...

Číst dále

Psychika

Každé kvalitní bojové umění se zabývá také psychikou. Protože psychika je spojená se zdravím, stresem, napětím. Pokud neovládnete psychiku, nemůžete být ani dobrým bojovníkem...

 

Číst dále

C.H.Protection -
výrobce oblečení proti proříznutí nožem